O inwestycji

Szanowni Państwo,

Każdy kto rozważa zakup lub budowę domu swoich marzeń musi odpowiedzieć sobie na kilka podstawowych pytań dotyczących lokalizacji, formy i bryły budynku, materiałów, z których będzie wykonany budynek, jego funkcjonalności i całościowych kosztów inwestycji.

Decydując się na zamieszkanie na Osiedlu Stary Sad możecie skorzystać z naszej wiedzy i standardów budownictwa pasywnego, dzięki którym odpowiedź na pięć wyżej wymienionych pytań jest oparta na wiarygodnych informacjach, a nie tylko na przekazie marketingowym.

Lokalizacja

Osiedle jest zlokalizowane w zielonej części Opola:

Architektura, bryła budynku

Nasze budynki są zaprojektowane z myślą o energooszczędności, zatem ich forma została uproszczona, aby ograniczyć powierzchnię zewnętrznych ścian budynku w stosunku do kubatury domu. Dlatego świadomie zrezygnowaliśmy z lukarn, jaskółek poddasza użytkowego, kolumn i balkonów. Wszystkie te wymienione elementy mogą być w przyszłości źródłem problemów i zwiększają konsumpcję energii przez budynek. Zdecydowaliśmy się również na zabudowę dwulokalową nie tylko z powodu oszczędności miejsca na działce, ale również dlatego, że bliźniaki są cieplejsze w stosunku do domów jednorodzinnych: sąsiedzi ogrzewają się nawzajem, tracąc dzięki temu mniej energii.

Materiały z których wykonany jest budynek

Każdy producent materiałów budowlanych przekonuje, że jego technologia jest najlepsza i bezkonkurencyjna. Tak naprawdę nie ma idealnych materiałów i idealnej metody budowania – wszystko zależy od projektu i jakości wykonania. Można zbudować ciepły dom z betonu i zimny z drewna. Problem – jak zawsze – tkwi w szczegółach. Dlatego naszym generalnym wykonawcą jest firma WOLF System z Siemianowic Śląskich, która należy do europejskiego koncernu budowlanego WOLF, budującego domy od ponad 50 lat. 30-letnia gwarancja na konstrukcję budynku jest potwierdzona czasem istnienia firmy i liczbą wybudowanych obiektów. Zastosowana technologia budowy z prefabrykowanych ciężkich ścian szkieletowych gwarantuje jakość, trwałość i komfort.

Funkcjonalność domu

Funkcjonalność – rozumiana jako liczba funkcji ułatwiających użytkowanie domu – została oparta na czterech podstawowych warunkach, określanych przez nas jako domy 4.0.

Nasze domy 4.0 spełniają następujące warunki:

  1. Zero kosztów za zużycie energii na ogrzewanie i ciepłą wodę użytkową
  2. Zero kominów
  3. Zero skosów
  4. Zero problemów eksploatacyjnych ze względu na długoletnie gwarancje udzielane przez sprawdzonych producentów.

Oferowane przez nas domy spełniają powyższe warunki, a dodatkowe funkcjonalności wynikają z indywidualnych preferencji naszych klientów.

Koszty

Każdy kto próbuje porównać kilka ofert na rynku mieszkaniowym zawsze stoi przed problemem, jak doprowadzić oferowane ceny do wspólnego mianownika, aby porównywać przysłowiowe jabłka z jabłkami a gruszki z gruszkami. Po uporaniu się z tym problemem zapominamy często, że na koszt inwestycji nie wpływa tylko cena za jaką nabywamy mieszkanie czy dom, ale również koszty eksploatacji, tj. koszty energii i napraw w całym okresie użytkowania.

Rzeczywisty koszt inwestycji zawsze składa się z następujących elementów:
Cena zakupu + koszt odsetek od kredytu + koszt eksploatacji, w tym koszt zużytej energii i napraw.

Na koszt zakupu mamy wpływ poprzez wybór odpowiedniej oferty.

Na koszt odsetek mamy ograniczony wpływ: możemy wybrać dogodny dla nas bank, ale jakie odsetki zapłacimy w przyszłości, tego po prostu nie wiemy.

Rozwiązanie tego problemu jest tylko jedno – budowa domu energooszczędnego, który będzie bilansował się energetycznie, czyli zużywał tyle energii na ogrzewanie, chłodzenie i oświetlenie, ile sam jest wstanie wyprodukować.

Nie możemy przewidzieć cen energii, ale jesteśmy w stanie zabezpieczyć się przed ich zmianami. Możemy to zrobić minimalizując zużycie energii dzięki odpowiedniej konstrukcji budynku, a zarazem produkując ją na swoje cele ze źródeł odnawialnych. Zawsze najtańszą formą energii jest energia niezużyta – za nią nie zapłacimy nigdy.

Płacąc dzisiaj za mieszkanie na osiedlu Stary Sad, nie musimy się martwić cenami energii w okresie najbliższych 20 – 30 lat.

Paweł Kaczmarek
Certified Passive House Tradesperson – Specialisation Building Envelope and Building Services

DOMY PJ Solar sp. z o.o. sp. k.

© PJ Solar. Wykonanie: Getso.pl